BİYOGRAFİ

 

okan-demiris-kisa-ozgecmis3Dr. Okan Demiriş

Devlet Sanatçısı

Besteci ve Orkestra şefi

1942 yılında Istanbul Cihangir’de doğan ve müziğe beş yaşında başlayan Okan Demiriş, 1963 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı’nı, 1964 yılında ise Ankara Devlet Konservatuvarı yüksek keman bölümünü sınıf atlayarak bitirir. Başarılı bir keman sanatçısı olan Demiriş, çok sayıda keman konçertosunu orkestra eşliğinde seslendirir ve resitaller verir.

1965-67 yılları arasında yedek subay olarak askerliğini yaptığı Doğu Anadolu’da, bestelediği “Hançerli Düzü” , “Posof”, “Digor”, “Pasinler” ve ”Handere” isimli orkestra süitleri halk müziği ezgilerinin etkilerini taşır.

Konservatuvar’da armoni, müzik teorisi ve keman öğretim üyeliğinin yanı sıra 1969 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın Konzertmeister’liğini üstlenir. Yine bu dönemde, Yönetim Kurulu Üyesi, Orkestra Şefi ve Müzik Yönetmeni olarak görev yapar. Ayrıca Şehir Orkestrası ve Radyo Senfoni Orkestrası’nda çalışır.

1979-1992 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne dört kez Müdür ve Sanat yönetmeni olarak atanır.

Demiriş, “IV. Murat”, ”Karyağdı Hatun” ve “Yusuf ile Züleyha” adlı tarihsel konulu operalarıyla halkın büyük beğenisini kazanır. Yurt içi ve dışında eserleri, başarıyla icra edilir. Sanatçı, orkestra şefi olarak yerli – yabancı pek çok opera ve baleyi yönetir.

1990 yılında ABD’de New York Senfoni Orkestrası’nı yöneten Demiriş’e, Boğaziçi Üniversitesi Senatosu tarafından sanat ve kültürün gelişmesi yolunda seçkin hizmet ve katkılarından ötürü 1986 yılında “Fahri Doktora” unvanı verilir.

Demiriş, 1991 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanını alır.

Opera yapıtlarının yanı sıra, sanatçının halk müziği temalarından yararlanarak bestelediği çok sayıda oda orkestrası eseri vardır. Yine eserleri arasında, 1971 yılında bestelediği “Piyano Konçertosu” ile “Keman Piyano Süiti” bulunmaktadır.

Armoni ve teori üzerine kitap yazmıştır. İstanbul Devlet Operası’nın Baş Sopranosu Leyla Demiriş ile konservatuarda başlayan arkadaşlıkları, 45 seneye yakın mutlu bir evliliğe dönüşmüştür.

Demiriş; 18 Haziran 2010 günü hayata veda eder.

Okan Demiriş, Ph. D.

State Artist, Composer & Conductor

Okan Demiriş (1942 – 2010 ) studied at the Istanbul and Ankara State Conservatories, and received his graduate degrees in 1963 and 1964, respectively. He played numerous violin concertos with orchestras, and performed in recitals.

In addition to teaching Harmonics, Violin and Music Theory at the Conservatories, he also worked as a concertmaster, orchestra conductor, and board member. He served as the Manager and the General Art Director of the Istanbul State Opera and Ballet four times between 1979 and 1992.

His compositions include: operas IV. Murat, Karyağdı Hatun, Yusuf ile Züleyha; orchestra suites Hançerli Düzü, Posof, Figor, Pasinler, Handere; concert arias for soprano in accompaniment to grand orchestras Piano Concerto, Violin Piano Suite, Dere, Uyum, Bir Aşk, Dadaşım; and ballet Rüyalar.

Okan Demiriş, whose works have been performed numerous times both at home and abroad, also directed several local and international operas and ballets as orchestra conductor.

Okan Demiriş directed the New York Symphony Orchestra in the USA in 1990. His many awards and accolades include the title of Honorary Doctorate granted by the Senate of Boğaziçi University in 1986 for his exceptional services and contributions to the development of arts and culture, and the title of State Artist by the Ministry of Culture in September 1991.

Before his passing in 2010, Okan Demiriş, Ph.D., had most recently completed the operas Büyük Hakan Alparslan and Deniz Kurdu.